Przejdź do treści

Dróżki Maryjne

Dróżki tak jak Nowenna oparte są na rozważaniu Radości Matki Bożej. Jest to stosunkowo nowa forma kultu, systematyczna i regularna od niedawna. Wprowadził je przed odpustem w 1978 r. Ks. Michał Korzeń. Odprawiano je wtedy przy dość prowizorycznych stacjach. Sceny ewangeliczne namalowane były na cienkich deseczkach o wymiarach 50 x 50 cm i umocowane na przystrojonych drążkach. Stacje Dróżek rozstawiano wokół kościoła a po odpuście składano do magazynu. Tak było przez kilka lat.

Od roku 1994 z inicjatywy Ks. Proboszcza Józefa Waśniowskiego Dróżki przybrały bogatą oprawę i są odprawiane w każdą sobotę od początku maja do końca września. Wybudowano wtedy kapliczki dróżkowe a sceny Radości Matki Bożej przedstawiono na dużych, drewnianych płaskorzeźbach częściowo pozłacanych. Drewniane kapliczki umieszczone są na kamiennej podmurówce i zwieńczone dwuspadowym daszkiem, pokrytym blachą. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni toną w różnokolorowych kwiatach, krzewach i zieleni.

Nabożeństwo rozpoczyna się w kościele, skąd wyrusza procesja do kaplicy św. Józefa, gdzie rozważana jest pierwsza radość – Zwiastowanie. Następne stacje Dróżek Maryjnych prowadzą wzdłuż drogi i wokół kościoła. Śpiew litanii pątniczej i pieśni ku czci Matki Bożej ubogaca parafialna orkiestra, składająca się w większości z młodych, utalentowanych chłopców, która gra przy parafii na stałe.
Procesja Dróżek Maryjnych gromadzi wielu miejscowych czcicieli oraz okolicznych pielgrzymów. W ostatnich latach, zwłaszcza po Koronacji, na sobotnie nabożeństwa do Pasierbca przybywają autokary z pielgrzymami nawet z odległych stron Polski.

Od roku 1994 Ks. Kustosz Józef Waśniowski wprowadził dodatkowo codzienną Mszę św. w sezonie letnim o godzinie 11:00. Na tę Mszę przyjeżdżają często zorganizowane grupy pielgrzymów.

3. Narodzenie Pana Jezusa

4. Znalezienie Pana Jezusa

6. Wniebowzięcie N.M.P

7. Ukoronowanie N.M.P na Królową Nieba i Ziemi