Przejdź do treści

Walory Krajobrazowe

Na północny zachód, w odległości 6 km od Limanowej, w górzystym terenie Beskidu Wyspowego, leży niewielka wioska Pasierbiec. Terytorialnie należy do gminy i powiatu Limanowa i województwa małopolskiego. Wioska rozpościera się pomiędzy północnym stokiem Walowej Góry oraz stokiem południowym Góry Pasierbieckiej. Granica na całej prawie długości biegnie szczytami gór oraz korytami potoków. Pasierbiec od północy graniczy z Kamionną i Rozdzielem, od wschodu z Makowicą i Młynnem, od południa z Walową Górą i Bałażówką a od zachodu z Kisielówką i Rupniowem.

Ze szczytu Góry Pasierbieckiej (768 m n.p.m.) rozpościerają się wspaniałe widoki. Na północ widać Wiśnicz Nowy i Stary z potężnym więzieniem, na północny zachód Pogórze Wielickie, a przy dobrej pogodzie można dostrzec Puszczę Niepołomicką, wzniesienia na lewym brzegu Wisły, przez lornetkę nawet Kopiec Kościuszki. Bliżej, w kierunku wschodnim rozciąga się Królówka, Lipnica Murowana i wiele innych miejscowości. Na zachód horyzont kończy się na szczytach Grodziska, Księżej Góry i Ciecienia. Na południowy zachód, dobrze widać: Kostrzę, Lubogoszcz, Ćwilin, Śnieżnicę, Łopień i Mogielnicę oraz część Gorców. Najwspanialszy jednak widok rozciąga się na południe, gdzie przez obniżenie między Mogielnicą a Ciecieniem widać wschodnią część Tatr.

Bez wspinania się na górę, z okolic Pasierbca obejrzeć można przepiękną panoramę Beskidu Wyspowego, dużą część doliny rzeki Łososiny, Limanową z górującym na szczycie Łysej Góry Krzyżem Jubileuszowym, a przy dobrej pogodzie wierzchołki Tatr.

Do Pasierbca z Limanowej prowadzi asfaltowa droga wznosząca się od Łososiny Górnej poprzez Walową Górę. Połączona jest z drogą do Młynnego, co stanowi pętlę, wewnątrz której leży w większości teren parafii Pasierbiec.

Wspaniałe widoki, czyste powietrze, szlak turystyczny na Kamionną, nieskazitelna przyroda i czystość urokliwego środowiska naturalnego sprzyjają odnowie fizycznej i duchowej.